Researcher ID profesyonel akademik bilgilerin yönetimi ve paylaşımını sağlayan bireysel (unique) kimlik numarasıdır. Kimlik problemlerinin çözümünü sağlayan Researcher ID ile çevrimiçi bir profil oluşturularak yayın geçmişi tutulabilmekte ve erişim sağlanabilmektedir. Researcher ID; araştırmacının profil bilgilerinin istendiği zaman güncellenmesi, Web of Science’da yer alan yayınların listesinin oluşturulması, yayınların yönetimi, göstergelere göre yayınların ölçülmesi gibi avantajlar sunmaktadır.

Diğer taraftan üniversitemiz araştırmacılarının uluslararası tanımlayıcı numaraları kullanmaları olası yayın kaydı ve atıf kayıplarının önlenmesi, Web of Science ve Scopus gibi veritabanlarından kurumsal yayın kayıtlarının sağlıklı bir şekilde çekilebilmesi ve üniversitemizin sıralama sistemlerindeki konumunun doğru bir şekilde yansıtılabilmesi gibi muhtelif kurumsal süreçler için de önem arz etmektedir.

Kimlik & Profil Bilgileri” alanından “Profil Bilgileri” menüsü altında bulunan “Uluslararası Araştırmacı ID’leri” sekmesini kullanarak Researcher ID numaranızı sisteme kayıt edebilirsiniz.

WoS Researcher ID Kullanımı hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.